Oct 232012
 
2012-10-23_110016

Trouble viewing translation? Select your default language using Google Translate near top of page. Please be patient with machine translation as it is an evolving technology.

Diyarbakır’da eşcinsel olduğu için oğlunu öldürdüğü iddiasıyla hakkında dava açılan babanın ömür boyu ağırlaştırılmış hapsi istendi.

Diyarbakır’da , eşcinsel olduğu için ailesi tarafından dışlanarak şiddete maruz kalan ve bu nedenle evden kaçan, ancak babası ve 2 amcası tarafından 14 kurşun ile öldürüldükten sonra cesedinin yol kenarına atıldığı iddia edilen 18 yaşındaki R.Ç.’nin öldürülmesi ile ilgili hazırlanan iddianamede, baba ve 2 amcanın ağırlaştırılmış ömürboyu hapis ile cezalandırılmaları istendi. İddianamede, sanıkların R.Ç.’yi, ;farklı ;cinsel ;eğilimleri nedeniyle aileyi utandırdığı için ;öldürdükleri belirtildi.

CİNAYETİ ÜÇ AY ÖNCE İŞLENDİ

3 ay önce meydana gelen olayda, iddiaya göre eşcinsel olduğu için aile içi şiddete maruz kalan ve bu nedenle ;evden kaçan R.Ç., ;daha sonra babası ve amcaları tarafından öldürülerek cesedi yol kenarına atıldı. Olaydan sonra R.Ç.’nin babası M.Ç. ile amcaları ;MAÇ ve S.Ç. tutuklandı. Cumhuriyet Savcısı tarafından olayla ilgili hazırlanan iddianamede, tutuklu sanıkların ; atılı ;suçu kabul etmedikleri ve R.Ç.’nin olaydan bir hafta önce evden kaçtığını, kendisinden bir daha haber alamadıklarını söyledikleri belirtildi. İfadesi alınan R.Ç.’nin annesi G.Ç.’nin ise, oğlunun babası ve amcaları tarafından öldürüldüğünü düşünmediğini bu nedenle onlardan şikayetçi olmadığını söylediği vurgulandı.

GİZLİ TANIK İFADELERİ ALINDI

R.Ç.’nin öldürülmesi ile ilgili hazırlanan iddianamede, ifadeleri bulunan gizli tanıklardan biri R.Ç.’nin cinsel eğilimlerinin farklı olduğunu, bu davranışına babası ve ailesinin karşı geldiğini, bu nedenle R.Ç.’yi öldürmeye karar verdiklerini söyledi. Bir başka gizli tanık ise, olay günü bazı şahısların bir genci tartaklayarak, aracın bagajına koymaya çalıştıklarını, gencin bağırdığını, bu esnada şahıslardan birinin elindeki silahla bir el ateş ettiğini gördüğünü, ancak nereye ateş edildiğini görmediğini anlattı. Sanıklardan ;R.Ç.’nin amcası S.Ç.’ye ait otomobilde yapılan incelemede ise, aracın bagaj kısmında bir adet kurşun deliğinin olduğunun tespit edildiği belirtildi.

‘ÖLDÜRMEYE KARAR VERDİKLERİ’

Diyarbakır 3′üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamede, yapılan soruşturma, dinlenen tanık beyanları ve şüpheli ifadeleri ile tüm dosya kapsamı birlikte değerlendirildiğinde, ‘şüphelilerin fikir ve eylem birliği içerisinde birlikte hareket ederek, kendilerini utandırdığını düşündükleri, değişik cinsel eğilimleri bulunan maktul R.Ç.’yi ‘öldürmeye karar verdikleri’ ;öne sürüldü. ;

BAGAJDA BAŞINDAN VURMUŞLAR

Sanıkların söz konusu eylemlerini icra etmek için R.Ç.’yi her yerde aradıkları, suç tarihinde geceleyin maktulü buldukları, döverek aracın bagajına koydukları ve maktulü baş kısmından bitişik atış mesafesinden ateş ederek öldürdükleri kaydedilen iddianamede, şüphelilerin daha sonra maktulü Diyarbakır- Elazığ karayolundaki Üç Kuyular Mevkii’de bulunan Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne yakın bir yere attıklarının anlaşıldığı ifade edildi. Savcı hazırladığı iddianamede, R.Ç.’nin babası olan sanık M.Ç ile amcaları MAÇ. ve S.Ç. hakkında, ‘Tasarlayarak yakın akrabayı öldürmek’ suçundan ağırlaştırılmış ömürboyu hapis cezası istedi. Sanıkların yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.

http://www.diyarbakirsoz.com/haber-74798-Escinsel-cinayetine-muebbet.html

Related...