Mar 072013
 
Nie milknie burza po slowach Walesy

Trouble viewing translation? Select your default language using Google Translate near top of page. Please be patient with machine translation as it is an evolving technology. Gender, in particular, is problematic in machine translations.

Nie milkną echa głośnej i kontrowersyjnej wypowiedzi Lecha Wałęsy na temat homoseksualistów i ich miejsca w Sejmie. Słowa byłego prezydenta wywołały burzę nie tylko wśród polityków i komentatorów, ale także rozbudziły emocje w sieci. Podzieliły również rodzinę samego Wałęsy. Czy rzeczywiście internauci, a nawet, jak mówił legendarny przywódca “Solidarności”, “prawie cały naród” popiera to, co powiedział na antenie TVN24?

W ubiegłym tygodniu Lech Wałęsa był gościem “Faktów po Faktach” w TVN24. Podczas rozmowy, m.in. na temat związków partnerskich, powiedział, że homoseksualiści “muszą wiedzieć, że są mniejszością i do mniejszych rzeczy się przystosować”. – Doprowadziliśmy do tego, że ta mniejszość wchodzi na głowę większości – przekonywał.

Dopytywany przez prowadzącego, czy oznacza to, iż osoby homoseksualne powinny zajmować w Sejmie ostatnie ławy, nieoczekiwanie, odparł: “Oczywiście, że tak. Jak sprawiedliwość to sprawiedliwość. (…) A nawet jeszcze za murem. Jestem demokratą w stu procentach, ale nie żeby jeden procent wchodził mi na głowę”.

Wałęsa zhańbił nagrodę Nobla?

Po tych słowach, w stronę byłego prezydenta, popłynęła prawdziwa lawina nieprzychylnych komentarzy. Jednakowo ocenili je politycy PiS, Solidarnej Polski, SLD czy Ruchu Palikota. Poseł tej ostatniej partii, Robert Biedroń, który otwarcie mówi o swoim homoseksualizmie, powiedział, że po tej wypowiedzi czuje się “obywatelem drugiej kategorii”.

- Chcę się spotkać z Lechem Wałęsą po tym, co powiedział i porozmawiać, skonfrontować jego stereotypy, jakiś lęk przed osobami homoseksualnymi – zapowiedział w Radiu ZET. Jego zdaniem, Wałęsa powinien zgodzić się na to spotkanie “dla Polski”, aby więcej nie powtarzał tego typu słów.

“Lech Wałęsa zhańbił Nagrodę Nobla słowami o gettcie ławkowym dla gejów. Jest mi potwornie przykro” – napisała z kolei na Facebooku Monika Olejnik. Konsultant polityczny, Eryk Mistewicz, w rozmowie z Onetem podkreślił, że były prezydent powinien za swoje słowa przeprosić i to jak najszybciej.

- Bez żadnego, typowego dla siebie, “ale”. Teraz już nie dla siebie, ale dla Polski i wizerunku kraju. Pierwszy odbiór słów Wałęsy to szok i zażenowanie. Wałęsa strzelił w samo serce dobrego wizerunku Polski. Wróciły najgorsze kalki i stereotypy – dodał.

Byłego prezydenta ostro skrytykował nawet jego syn, Jarosław Wałęsa. – Złapałem się za głowę, bo te słowa w tej wypowiedzi paść nie powinny – mówił europoseł PO. Jak dodał, zamierza on porozmawiać w tej sprawie ze swoim ojcem.

- Może dobrze by było, gdyby miał trochę problemów na Zachodzie. Może jego koledzy-nobliści przekonają go, że nie do końca miał rację – tłumaczył na antenie radia RMF FM.

Jednak nawet opinie osób najbliższych nie wpłynęły na Wałęsę, który nie zamierza wycofywać się ze swojej opinii. – W żadnym przypadku nikogo nie będę przepraszał – zadeklarował jednoznacznie. Co więcej, dodał on, że jego poglądy “popiera prawie cały naród”, a przeciwko jest “paru opiniotwórczych ludzi”.

- Ja powiedziałem tylko, że mniejszości, którym oddaję wszelkie honory, nie powinny się afiszować i narzucać większości swoich poglądów. Mam dość tego afiszowania się, dość mówienia tylko o tym zamiast o innych sprawach – argumentował.

Dodatkowo, na swoim blogu, Wałęsa opublikował głosy poparcia, które spłynęły do niego za pośrednictwem internetu już po jego wypowiedzi w TVN24. – Bardzo dużo e-maili przychodzi do biura. Niemal wszystkie są z poparciem dla pana prezydenta – informuje biuro Lecha Wałęsy. Poglądy wyrażone w części z nich są bardzo jednak stanowcze.

Burza przenosi się do sieci. Internauci popierają Wałęsę?

Równie gorąca dyskusja wokół słów Lecha Wałęsy, równolegle, trwa w internecie. Co ciekawe, w przeciwieństwie do “tradycyjnych” mediów, tutaj zdecydowanie łatwiej o znaleźć opinie, które bronią byłego prezydenta.

Fala oburzenia i słów ostrej krytyki spadła choćby na Kubę Wojewódzkiego, który zamieścił na Facebooku wpis krytykujący wypowiedź Wałęsy. Zażarta wymiana zdań między zwolennikami i przeciwnikami opinii wygłoszonej przez byłego prezydenta trwa w komentarzach pod wpisem znanego dziennikarza.

W sondzie przeprowadzonej na stronach Onetu wzięło udział ponad 100 tysięcy użytkowników. Jak rozłożyły się ich głosy? Co ciekawe, zdecydowana większość z nich stanęła po stronie Wałęsy. Aż 42 procent z nich wybrało odpowiedź “Popieram go w 100 procentach, większość Polaków również”. Kolejne 20 procent odpowiedziało “Ma rację, ale zbyt ostro skomentował ten problem”.

Byłego prezydenta ostro i jednoznacznie skrytykowało tylko 26 procent użytkowników, którzy oddali swój głos w sondzie Onetu. Dodatkowo, 11 procent stwierdziło, że “Wałęsa się zagalopował, nie powinien był tak mówić”.

Krytyczne głosy wobec tych słów znalazły się także w mniejszości wśród opinii przesłanych do serwisu Daj znać!. Zdecydowana większość internautów, którzy zdecydowali sie zabrać głos, wsparła stanowisko Lecha Wałęsy.

“Pełne poparcie dla Lecha i szacunek za odwagę!!!” – napisał użytkownik “Leo”. “Mogę podpisać się pod słowami Pana Prezydenta, że mniejszość nie ma prawa narzucać swojej woli większości” – to z kolei opinia przesłana przez osobę podpisaną jako “SMS”.

“Popieram Lecha Wałęsę w tej kwestii. Choć w innych mam zdecydowanie inne zdanie” – napisała “mastera”. “Pan Wałęsa po raz kolejny udowodnił, że jest wielki. Lechu, naród z Tobą!” – to kolejny z głosów internautów, jaki znalazł się w serwisie Daj znać.

Nie zabrakło jednak bardzo ostrych komentarzy odnoszących się do wypowiedzi byłego prezydenta. “Wałęsa był, jest i będzie prostakiem” – napisał jeden z użytkowników. “Jakim prawem Wałęsa wypowiada sie w imieniu narodu? Dziś to obywatel państwa, jak każdy” – pisze inny użytkownik.

 

 

Rafał Zychal

Nie milknie burza po słowach Wałęsy. Jak oceniają go internauci? – Onet Wiadomości

Related...